Młodzież w Polsce coraz bardziej lewicowa!
3 min read
Wedle ostatnich badań, aż 30% młodych wyborców deklaruje posiadanie poglądów lewicowych. W Polsce zyskują na popularności ogólnoświatowe trendy polegające na myśleniu nowoczesnym i progresywnym. Młodzi ludzie, szczególnie mieszkający w miastach, odrzucają masowo tradycyjną, katolicką mentalność, otwarcie sprzeciwiając się zastanemu porządkowi spraw w naszym kraju. Co ma wpływ na młodzieżowy skręt w lewo? Czym długofalowo może skończyć się ten trend?
Lewicowe… czy jakie?
Pewnym problemem w pełnym zrozumieniu tematu jest to, że nie wszyscy jednakowo pojmują termin bycia „lewicowym”. W klasycznym ujęciu „lewica” odnosi się do spraw gospodarczych, a mianowicie do idei państwa dobrobytu, w którym władza publiczna interweniuje dla interesu społecznego w wolny rynek. W potocznym, „polskim” rozumieniu, za lewicowe uważa się natomiast poglądy progresywne światopoglądowo. W praktyce oznacza to, że osoby popierające prawo do aborcji do 12. tygodnia, zrównanie praw LGBT, edukację seksualną w szkołach, rozdział państwa od kościoła i tego typu postulaty, z gruntu rzeczy klasyfikują siebie jako osoby o poglądach lewicowych.
Młodzi a prawo do aborcji
Prawo do aborcji jest niewątpliwie tematem, który w ostatnim czasie bardzo elektryzuje szeroko pojętą opinię publiczną. Osoby apolityczne, które dotychczas nie zwracały większej uwagi na to, co dzieje się w Sejmie, poczuły, że wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ich prawa zostały gwałtownie ograniczone. Wyszły one na ulice miast w całej Polsce, doprowadzając do największych masowych protestów w historii naszego kraju począwszy od obalenia komunizmu. Jakie ma to długofalowe znaczenie? Młodzież coraz bardziej zaczyna się interesować polityką, kształtuje własne poglądy i są to najczęściej właśnie poglądy lewicowe. Młode osoby w mniejszym stopniu zważają na tradycję, a Kościół katolicki nie jest dla nich żadnym autorytetem. W kwestii aborcji wierzą temu, co mówią lekarze – badania naukowe cenią ponad kazania duchownych.
Czy przełoży się to na wynik wyborczy?
Warto zauważyć, że deklarowanie przez młodzież lewicowych poglądów nie musi od razu oznaczać głosu na Lewicę – niektórzy z takich osób wybierają mimo wszystko przy urnach wyborczych konserwatywne partie, takie jak Platforma Obywatelska czy Polska 2050 Szymona Hołowni. Są to jednak głosy na ugrupowania opozycyjne wobec rządzącego obecnie Prawa i Sprawiedliwości. Rodzi to nadzieję, że wybory parlamentarne w 2023 roku będą przełomowe i doprowadzają do zmiany elity sprawującej w Polsce władzę. Warto jednak podkreślić, że niekoniecznie musi się tak stać z prostego powodu: nadal zmagamy się w naszym kraju z dużą absencja wyborczą wśród młodzieży. Jak już było wspominane, młode osoby coraz częściej interesują się polityką, jednak nadal spora część z nich deklaruje, że „ich to wszystko nie interesuje”. Jest to oczywiście błędem, ponieważ decyzje rządzących mają wpływ na wszystkich, także tych, którzy do wyborów nie poszli. Starsi ludzie natomiast w sporej większości na głosowania chodzą, a wspierają partie zupełnie inne od tych, które cieszą się zainteresowaniem młodzieży.